Jdi na obsah Jdi na menu
 


Provoz stáje a údržba výběhu

Až se budeš o poníka staratm pamatuj an to, že zvířata mají rada peavidelnost. Mají vrozený smysl pro čas a přesně vědí, kdy mají dostat nažrat a kdy se jít proběhnout do výběhu. A umějí dát najevo, když se jen troškuu opozdíš! Pokud ses rozhodla, že budeš o svého poníka pečovat sama, naplánuj si šikovně práci ve stáji tak, abys stihla šklu a zbyl ti také čas na rodiče. Plán pak přesně dodržuj. Tvůj plán by mohl vypadat takhle:

Práce ve stáji-rozvrh v zimě

6.30-Krmení. Podívej se, jestli má poník dost vody. Narovnej mu pokrývku a vykydej. Připevni závěsnou síť se senem.
7.00- Dopřej si snídani.
7.30-Přejeď poníka kartáčem a prohlédni mu kopyta. Nasaď mu celtovou pokrývku a vyveď ho  do výběhu.  Vykydej stáj, doplň vodu do kbelíku  a připrav seno na večer.
16.30-17-00- Přiveď poníka z výběhu, sundej mu pokrývku , vyčisti mu srst a odstraň mu z kopyt kamínky. Nasaď mu stájovou pokrývku. Zaveď poníka do boxu, nakrm ho a doplň Do závěsné sítě seno.
20.30-21.00- Dej mu na noc velký balík sena. Vyčisti stáj, zkontroluj vodu a narovnej pokrývku. A to jsme ještě do rozvrhu ani nezapočítali ježdění! Pokud si trochu přivstaneš, mohla bys v létě jezdit i ráno před školou. V zimě to asi nepůjde, tak to raději nech až na odpoledne. Stejný rozvrh dodržuj i o víkendech, volný čas využij k delším projížďkám.  V léťe nebudeš muset poníkovi  přidávat senno, ledaže by dlouho pobýval jen ve stáji. A pokud nechováš pracovního poníka, nebude zapotřebí ani ostatní krmivo. V léťe také nemusíš poníkovi nasazovat pokrývku.
 

Upozornění!!!
Brzy poznáš, že chovat poníka ve vlastní stáji zabere spoustu času a práce, a to každý den po  celý rok. Proto si dobře rozmysli, než si poníka domů pořídíš. Abys veškerou péči o poníka stihla, budeš se možná muset vzdát ostatních zálib.

Až pojedeš na prázdniny, někdo se bude muset o poníka postarat. Možná máte rodinného přítele, který by u vás mohl bydlet a postaral by se i o ostatní zvířata, která chováte.  Další možnost je domluvit si na jeden nebo dva týdny ustájení v nájemné stáji nebo jezdecké škole. Pokud má stáj tvoje kamarádka, zkus se domluvit s jejími rodiči, jestli by poníka na chvíli nevzali k sobě. Rozhodně bys ale neměla nechat poníka ve výběhu jen tak s tím, že se na něj přijede někdo občas podívat. Nejméně 2×denně by ho měl zkontrolovat někdo , kdo pozná, jestli mu něco není, a  případně zavolal veterináře.

Údržba stáje

Teď si podrobněji probereme, co chov poníka obnáší. A začneme hned přichystáním podestýlky a kydáním hnoje.

Druhy podestýlky

Podestýlk ase ve stájidává na podlahu. Poskytuje poníkovi pohodlné a teplé místo, kam si může lehnout, a taky pohlcuje vhkost.. Je hodně drhů podestýlky a každá má své výhody i nevýhody.. Většina lidí dává přednost slámě nebo dřevěným hoblinám.

Sláma

Používají se sušená stébla ova, pšenice nebo ječmene.. Ke krmení se nejvíce používá sláma z ovsa.Sláma z pšenice bývá nejlevnější, ale pokud se jí poník přejí, může mu to způsobit koliku. Pokud Pokud poník podestýlce nemůže odolat, raději mu pořiď slámu z ječmene.

Výhody

Je levná a dostupná. Je snadné se jí zbavit- dá se použít ke hnojení.

Nevýhody

Musí se skladovat v místech, kde proudí vzduch, aby nezplesnivěla.Někteří poníci ji žerou což může vyvolat koliku.

Dřevěné hobliny

Podestýlka z hoblin musí být zbavena prachu, jiank je prašná jako sláma. Prodává se ve vakuově balených pytlích.

Výhody

Je vhodná pro poníky s dýchacími obtížemi. Balíky se dají skladovat venku.

Nevýhody

Je dražší než sláma. Musíme se zbavit igelitových obalů. Hůř se skládá na hnojiště.

Aubiose

Aubiose je vlákno vyrobené z konopí. Používá se také k výrobě lana.

Výhody

Kvalitní podestýlka zbavená prachu. Snadno se uklízí.

Nevýhody

Bývá drahá. U nás je špatně dostupná.

 

U nás se nejčastěji používá hoblinová podestýlka braná přímo z pily nebo od truhláře, která býva zadarmo(pouze odvoz). Její nevýhodou je vysoká prašnost, takže se nehodí pro poníky s dýchacími obtížemi.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář