Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde poníka ustájit

Poníky můžeme chovat venku ,,na pastvině" nebo ve stáji. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

Pastvina

Výhody

Pro poníky je to přirozenější. Mají víc pohybu.Prospívá to poníkům s dýchacími obtížemi. Péče zabere  méně času. Je to levnější než stáj.

 

Nevýhody

Nemáme přehle do tom, kolik toho poník sní. Poník se může přejídat a způsobit si schvácení kopyt. Může bý tobtížné poníka odchytit. Když prší, poník zmokne a umaže se od bahna. Pak ho musíme dlouho čistit a příprava k jízdě zabere moc času. Nemůžeme poníka důkladně vyhřebelcovat a umýt.

 

Stáj

Výhody

Můžeme poníkovi odměřovat dávky jídla. Poníci jsou v suchu a čistí. Příprava k jízdě netrvá tak dlouho.

 

Výhody

Chov poníků zabere spoustu času. Často se nudí a mohou se naučit stájové zlozvyky. Musíme se s nimi denně projet nebo je vyvést ven. Poníci mohou mít ve stáji potíže s dýcháním. Provoz je drahý. 

 

 

Tak už víš, pro jaké ustájení sse rozhodneš? Hodně lidí si myslí, že nejlepší je kombinace obou dvou. To znamená chovat poníka nějakou dobu ve stáji a někdy ho nechat  volně venku. Ve stáji se obvykle nechává přes nco v zimě, kdy bývá chladněji.

 

Ustájení doma

Pokud máš v plánu chovat poníka doma ve vlastní stáji, budeš potřebobat spoustu místa. Hlavně musíš mít stáj s možností výběhu a také nějaké místo pro uložení krmiva, slámy, sena, náčiní na  kydání hnoje , jako jsou vidle, koště, a kolečko, a také nějaký vhodný kout, kde bude hnojiště. Určitě je báječné mít svého poníka po ruce a jít se na něj podívat, kdykoli te napadne. Jenže starat se o poníka takhle doma ve vlastní stáji není vůbec tak jednoduché, jak sis možná myslela. Možná patříš k těm šťastlivcům, co už vlastní sták doma mají. Další možnost je přestavět si ji například z garáže nebo kůlny. Anebo se chystáš s rodiči postavit úplně novou stáj?Než se do toho pustíte, rodiče by si měli na úřadech zjistit, jestli potřebujou stavební  povolení.Také by jste neměli zapomenout domluvit se se sousedy. Ačkoli je pro tebe stáj tím nejvysněnějším místem na světě, pro některé lidi je to jen místo plné špíny a nepříjemného zápachu. Ach jo, ale nedá se nic dělat.

 

Kde je nejlepší stáj postavit

Určitě je šikovné mít poníka ustájeného nedaleko domu. Hodí se to hlavně při špatném počasí. Jenže tvý rodiče si možná nebudou přát, aby stáj byla tak blízko.  Pokud je u vašeho domu větší pozemek nebo pole,, bude nejlepší, když stáj postavíte přímo tam. Může pak sloužit i jako přístřešek a poník si sám vybere, jestli zůstane venku, nebo půjde dovnitř, když se bude chtít schovat před větrem, deštěm, sluníčkem nebo mouchami.

 

Plánovaní domova pro tvého poníka

Plánování nové stáje je zábava! Zahraj si na architekta a předem si všechno promyslil a namaluj. Prostor skladiště a hnojiště pochopitelně nemusí mít čtvercový obvod. Velikosti josu orientační.

Výběh

Není možné chovat poníka jen ve stáji, bez  možnosti výběhu. Pokud vlastní výběh nemáte, zkus se zeptat někoho v okolí, jetli by ti nepronajal kus pozemku. Pokud nic neseženeš, raději ještě zvaž, jestli je opravdu dobré, abys měla poníka ustájeného doma.

 

Kolik místa poník potřebuje?

Stáj pro malého poníka- kolem 3metrů čtverečních.
Stáj pro vetšího poníka- kolem 3,6,metrů čtverečních.
Skladoště slámy a sena- 2×-3× vetší, než je stáj.
Skladiště krmiva a nářadí- kolem 3metrů čtverečních.
Hnojiště- asi 4metry čtvereční.

Dobrý kamarád

Pokud jsi musela své rodiče dlouho přemlouvat, aby ti tvého milovaného poníka pořídili, určite nebudou nadšeni, když jim navrhneš ještě jednoho. jenže ponící jsou zvyklí, a neradi zustávají sami. Pokud tedy nemůžete zajistit společnost ostatních poníků vás doma, zkus alespoň při projížďkách venku.Také by se mu líbila společnost jiných zvířat například ovcí, krav nebo koz.. Doma chovaní poníci se v nejhorším případě skamarádí i s kočkou nebo psem.

Ustájení  poníka  v nájemné stáji

Chovat poníka doma ve vslatní stáji je určitě velmi dobrodružné. Pocit, že je tvůj milovaný kamarád stále s tebou, je opravdu báječný. Nájemná  stáj má ale na druhou stranu mnoho výhod. Tak především odpadá nutnost pravidelného krmení a kydání hnoje. Můžeš mít volné některé víkendy a bezstarostně si odjet na prázdniny, aniž bys musela shánět někoho, kdo by se ti o poníka během té doby postaral.  A hlavně- v nájemné stáji máš po ruce stále někoho zkušeného, kdo ti pomůže s jakýmkoli problémem, který můžeš s poníkem mít. A jak už víš, bude to lepší i pro poníka, protože bude mít kolem sebe spoustu kamarádů. Možná tam objevíš i někoho, kdo ti pomůže učit se jezdit a skákat. Nájemné stáje mívají i vlastní přepravu, takže ti pomůžou, pokud budeš chtít odvézt poníka  třeba na závody. Pokud se rozhodnš pro nájemní stáj, jsi si napřed několik prohlédnout, aby sis vybrala tu nejlepší.

Co je důležité u nájemní stáje

1.      Koně a poníci jsou čiští, mají dobrou a dostatečnou stravu, vypadají spokojeně a zajímá je vše, co se děje kolem.
2.      Boxy jsou čisté a a koně mají dostatek podestýlky. 
3.      Výběh je uravený, zbavený plevele a nečistot.
4.      Sedlovna je uklizená. Sedla se ukládají na stojany a uzdy na věšáky. Výstroj je čistá a nepoškozená.
5.      Seno sladce voní a není prašné.Rozhodně nesmí být zatuchlé a plesnivé.
6.      Granule a krmné směsi se skladují v kovových bednách a také sladce voní.
7.      Váběh je oplocen pečlivě, ale tak, aby si koně neoblížili (Nepoužívá se ostnatý drát). Je rovnoměrně spasený , nejsou na něm holá místa a neroste tam plevel.
8.     Zaměstnanci jsou příjemní a ocotní.
9.     Ošetřovatelé zacházejí s koňmi a poníky přátelsky a laskavě.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

koník

(káťa, 31. 3. 2011 19:22)

přemlouvám je už dlouho ale nemůžu mám všechno promyslené a chci se zeptat jestli je dobré si přes inzerát pořídit koně poblíš okolí a nevím ani jak by se jmenoval.jak by jsme ho domu přivezli

Re: koník

(Isi, 1. 7. 2014 11:57)

Jestli chceš opravdu poníka a nic jiného tak jím to řekni u mně to zabralo a přes inzerát je to dobré ale musíš si zjistit jestli nemá nějakou nemoc..Když s ním budeš trávit hodně času tak určitě nějaké jméno napadá mohli by jste si někde vypůjčit vozík na poníka..A tak by si ho měla doma akorát než si ho pořídíš musíš jestli máte stáj tam uklidit a připravit..:))